Site Yöneticisi
Ufuk Çekiç
Site Yöneticisi
Fatih Ceylan

  Kızılay`a Yardım Desteği İçin | Tiyatrocu Nazım Uğur Özüaydın
Bu yazı VISUAL BASIC kategorisinde yer almaktadır.
 Yazar : Fatih Ceylan , Yazı yayın tarihi : 19 Mart 2005   (Çoğul hit : 3159)
 Detaylı Visual Basic 6.0 anlatımı - 4

Normalde sıraya uymam lazım aslında ama 4 numaralı form bölümünü size en sonra anlatacağım çünkü onu anlattıktan sonra sizinle Visual Basic'te direk uygulamalar geliştirmeye başlayacağız arkadaşlar.

5 - ToolBox (Alet Kutusu)

Alet kutusunda çalışmalarımızda kullanacağımız nesneler yer alır. Projemize nesnelerimizi bu bölümden ekleriz. Normalde Alet kutusunda çok daha fazla nesne bulunmakta ama temel olarak kullanılan nesneler alet kutusunda ilk başta bulunan nesnelerdir. Şimdi sizinle beraber Alet kutumuzu yeni nesneleri nasıl ekleyebileceğimizi öğrenelim ve ardından nesnelerimizi nasıl formlarımızda kullanabileceğimizi görelim. İlk olarak toolbox (Alet Kutumuzda) boş bir alana sağ tıklayalım ve ardından karşımıza gelen pop-up menü den components seçeneğini tıklayalım. Aşağıda pop-up menüyü görmeniz mümkün.

Components seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki panel gelecek.

Bu bölümden istediğiniz nesneyi seçip başındaki kutucuğa tik koyup tama ı tıkladığınız zaman nesneniz Alet kutunuza eklenmiş olur. Bu bölümle ilerde uygulamalar geliştirirken çok fazla haşır neşir olacağımız için üzerinde çok fazla durmuyor ama biraz kurcalamanız sizin için daha iyi olur.

Alet kutumuzda ki nesneleri sizinle kullanmaya başlayacağımız zaman daha detaylı ve uygulamalı görücez.


Kaynak gösterilmemiş dokümanlarımızı, sitemizi kaynak göstererek telif hakkı ödemeksizin çoğaltabilir, yayınlayabilir ve dağıtabilirsiniz.
Copyright © internetdergisi